Egy öreg, bölcs indián viselte büszkén a Nagy Medve nevet Karl May Az ezüst tó kincse c. regényében. Az öreg indián később átadta a törzsfőnöki méltóságot a fiának, Kis Medvének. Megbecsült és tisztelt törzsfőnökök voltak, olyan híres vadnyugati hős is a barátjuk volt, mint pl. Old Shatterhand és természetesen az apacsok főnöke, Winnetou is. A regényt többször olvastam, a belőle készült filmet többször láttam és persze olvastam a Winnetou történeteket is, mind a négyet. Az első hármat sokszor, a negyediket viszont csak egyszer, mert abban meghal Winnetou és azt elég volt nekem egyszer kibírni.
A törzsfőnökök nevében a Medve arra utal, hogy láttak és öltek már medvét, tehát a medvetámadást nem csak túlélték, hanem le is győzték a medvét, ez jogosította fel őket a név viselésére.
Ha hihetünk Karl Maynak – akiről azért tudni lehet, hogy járt ugyan Amerikában, de csak Buffalóig jutott és a Vadnyugatot képzeletből írta le -, a medvét tisztelték az indiánok. Félték és tisztelték. Aki megölte a támadó medvét, büszkén a nyakában viselhette a fogakból készült láncot.
Mint ahogy tisztelik a medvék erejét Székelyföldön is, ahol szinte minden hétre jut egy-egy medvetámadás. Arrafelé mindenki látott már medvét vagy ismer olyan falubelit, aki látott vagy éppen akit megtámadott a medve. Azt a (gyanútlan) utazót, aki kalandokért megy Székelyföldre, el is viszik jó pénzért medvét lesni. Mint pl. engem, aki miután túléltem a vakmerőség netovábbját, meg is írtam a kalandot itt:
https://choix.cafeblog.hu/2017/11/05/2017-nyar-medveles/
Biztos jól szórakozott a rettegésemen a vadőr, akivel voltunk és mondhatta nekem, miután elmúlt a reszketésem, hogy ugyan már, naponta járnak erre emberek és akiket ő eddig ide a medvelesre felhozott, azokat mind le is vitte innen és egyet sem evett meg közülük a medve és hát ugye mi is lejöttünk…
…én biztos nem megyek oda többé.
Azt, hogy a medve nem játék, ott, Székelyföldön megtanultam és jól meg is jegyeztem.
Az érdeklődőknek ajánlom ezt a Webkamerát.
https://www.idokep.hu/webkamera/filmdzsungel4
Ezt nézegettem a székelyföldi utazásunk előtt is és még medvetámadásos videókat, filmet a vérmedvéről, rettenetes történeteket, ilyesmiket. Mindegyiket érvnek szántam arra, hogy miért ne menjek el a medvelesre.
Aztán elmentem. Gondolom, kalandvágyból. Vagy hogy “élőben” rettegjek. Vagy mert szégyeltem volna újra nemet mondani. Old Shatterhand híres puskájának a neve: “Medveölő” a mi vadőrünknél viszont nem volt puska. Egy biztos: ha ezt előre tudom, BIZTOS nem megyek el. Én úgy képzeltem, minimum egy “Medveölő” lesz nála és riasztók (és lézerkard és éjjellátó szemüveg és NATO katonák). Hát persze.
Azóta a webkamerára gyakran ránézek, akár naponta többször is…és rettegek…
…és biztos a rettegés kedvéért – na meg hogy el ne felejtsem, a medve nem játék – gyakran nézek azóta is medvetámadásos videókat.
Úgyhogy engem kivert a víz a hírtől, hogy Abonyban medvét láttak. Ahogy olvasom, már Lakitelken is látták. Szerintem ahol egy medve előfordul, ott van több is.
Vagy lesz.
Jaj.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: